Home / White LED Lighting / JB3030AWT-P-H65EA0000-N0000001
JB3030AWT-P-H65EA0000-N0000001
CreeLED, Inc.
Product No:
JB3030AWT-P-H65EA0000-N0000001
Manufacturer:
CreeLED, Inc.
Package:
SMD
Batch:
Datasheet:
Description:
CREE J SERIES JB3030 LIGHT EMITT
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 13306
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr CreeLED, Inc.
Color White, Cool
Series J
CCT (K) 6500K
Package Tape & Reel (TR)
Current - Max 240mA
Mounting Type Surface Mount
Viewing Angle 120°
Current - Test 65mA
Package / Case 1212 (3030 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Base Product Number JB3030AWT
Height - Seated (Max) 0.028" (0.72mm)
Supplier Device Package SMD
CRI (Color Rendering Index) 80
Flux @ 25°C, Current - Test 36lm (Typ)
Flux @ 85°C, Current - Test -
Lumens/Watt @ Current - Test 198 lm/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.8V
Thermal Resistance of Package 14°C/W