Home / White LED Lighting / JB3030UWT-D-H65EA0000-NZ000001
JB3030UWT-D-H65EA0000-NZ000001
CreeLED, Inc.
Product No:
JB3030UWT-D-H65EA0000-NZ000001
Manufacturer:
CreeLED, Inc.
Package:
3030
Batch:
Datasheet:
Description:
LINEAR IC'S
User Guide
Mfr CreeLED, Inc.
Color White, Cool
Series J
CCT (K) 6500K 3-Step MacAdam Ellipse
Package Tape & Reel (TR)
Current - Max 240mA
Mounting Type Surface Mount
Viewing Angle 120°
Current - Test 65mA
Package / Case 1212 (3030 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.034" (0.86mm)
Supplier Device Package 3030
CRI (Color Rendering Index) 80
Flux @ 25°C, Current - Test 35lm (34lm ~ 36lm)
Flux @ 85°C, Current - Test 33lm (Typ)
Lumens/Watt @ Current - Test 193 lm/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.79V
Thermal Resistance of Package 13.3°C/W