Home / White LED Lighting / JB5630AWT-P-B65GA0000-NZ000001
JB5630AWT-P-B65GA0000-NZ000001
CreeLED, Inc.
Product No:
JB5630AWT-P-B65GA0000-NZ000001
Mfr CreeLED, Inc.
Color White, Cool
Series J
CCT (K) 6500K 3-Step MacAdam Ellipse
Package Tape & Reel (TR)
Current - Max 240mA
Mounting Type Surface Mount
Viewing Angle 120°
Current - Test 65mA
Package / Case 2212 (5630 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.220" L x 0.118" W (5.60mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Supplier Device Package 2212
CRI (Color Rendering Index) 70
Flux @ 25°C, Current - Test 37lm (Typ)
Flux @ 85°C, Current - Test 34lm (Typ)
Lumens/Watt @ Current - Test 203 lm/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.8V
Thermal Resistance of Package 11°C/W