Home / White LED Lighting / JE2835AWT-R-U35EA0000-N0000001
JE2835AWT-R-U35EA0000-N0000001
CreeLED, Inc.
Product No:
JE2835AWT-R-U35EA0000-N0000001
Description:
LED
Package Tape & Reel (TR)
Current - Max 240mA
Mounting Type Surface Mount
Viewing Angle 120°
Current - Test 150mA
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Base Product Number JE2835
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Supplier Device Package 1411
CRI (Color Rendering Index) 90
Flux @ 25°C, Current - Test 60lm (Typ)
Flux @ 85°C, Current - Test 53lm (Typ)
Lumens/Watt @ Current - Test 136 lm/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.95V
Thermal Resistance of Package 20°C/W