Home / White LED Lighting / JE2835BWT-P-B35EA0000-N0000001
JE2835BWT-P-B35EA0000-N0000001
CreeLED, Inc.
Product No:
JE2835BWT-P-B35EA0000-N0000001
Description:
LINEAR IC'S
Package Tape & Reel (TR)
Current - Max 240mA
Mounting Type Surface Mount
Viewing Angle 120°
Current - Test 150mA
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Product Status Not For New Designs
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Base Product Number JE2835
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Supplier Device Package 1411
CRI (Color Rendering Index) 70
Flux @ 25°C, Current - Test 79lm (Typ)
Flux @ 85°C, Current - Test 71lm (Typ)
Lumens/Watt @ Current - Test 173 lm/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.04V
Thermal Resistance of Package 23°C/W