Home / White LED Lighting / JR5050AWT-P-U35EB0000-N0000001
JR5050AWT-P-U35EB0000-N0000001
CreeLED, Inc.
Product No:
JR5050AWT-P-U35EB0000-N0000001
Description:
LINEAR IC'S
Series J
CCT (K) 3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Package Tape & Reel (TR)
Current - Max 1A
Mounting Type Surface Mount
Viewing Angle 120°
Current - Test 400mA
Package / Case 2020 (5050 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.204" W (5.00mm x 5.18mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Supplier Device Package 2020
CRI (Color Rendering Index) 90
Flux @ 25°C, Current - Test 341lm (Typ)
Flux @ 85°C, Current - Test 313lm (Typ)
Lumens/Watt @ Current - Test 148 lm/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 5.77V
Thermal Resistance of Package 3°C/W