Home / Memory / JS28F512P33BFD
JS28F512P33BFD
Micron Technology Inc.
Product No:
JS28F512P33BFD
Package:
56-TSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC FLASH 512MBIT PAR 56TSOP
User Guide
Mfr Micron Technology Inc.
Series Axcell™
Package Tray
Technology FLASH - NOR
Access Time 105 ns
Memory Size 512Mbit
Memory Type Non-Volatile
Memory Format FLASH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 56-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Product Status Obsolete
Clock Frequency 40 MHz
Memory Interface Parallel
Voltage - Supply 2.3V ~ 3.6V
Base Product Number JS28F512P33
Memory Organization 32M x 16
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)