Home / Circuit Breakers / JTE-1-1REC4-52-1-F1-250
JTE-1-1REC4-52-1-F1-250
Sensata-Airpax
Product No:
JTE-1-1REC4-52-1-F1-250
Manufacturer:
Sensata-Airpax
Description:
CIR BRKR MAG-HYDR 250A 65VDC
User Guide
Mfr Sensata-Airpax
Series JTE
Package Bulk
Breaker Type Magnetic (Hydraulic Delay)
Illumination -
Actuator Type Lever
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Number of Poles 1
Base Product Number JTE-1-1REC4
Voltage Rating - DC 65 V
Current Rating (Amps) 250A