Home / Circuit Breakers / JTEP-3-1REC4-52-1-F1-500
JTEP-3-1REC4-52-1-F1-500
Sensata-Airpax
Product No:
JTEP-3-1REC4-52-1-F1-500
Manufacturer:
Sensata-Airpax
Description:
CIR BRKR MAG-HYDR 500A 65VDC
User Guide
Mfr Sensata-Airpax
Series JTEP
Package Bulk
Breaker Type Magnetic (Hydraulic Delay)
Illumination -
Actuator Type Lever
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Number of Poles 3
Base Product Number JTEP-3-1REC4
Voltage Rating - DC 65 V
Current Rating (Amps) 500A