K13K0C-P30LFG0-8500
ODU
Product No:
K13K0C-P30LFG0-8500
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP SERIES K IN-LINE R
User Guide
Mfr ODU
Color Silver
Series ODU MINI-SNAP® K
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation 0
Termination Solder Cup
Applications Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.315" ~ 0.335" (8.00mm ~ 8.50mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Copper Alloy
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Copper Alloy
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions 30
Shell Size - Insert 3
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C