K182K10X7RF53L2
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
K182K10X7RF53L2
Description:
CAP CER 1800PF 50V X7R RADIAL
Series Mono-Kap™ K
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Straight
Capacitance 1800 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max) 0.205" (5.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C