K1CL0C-P02LCC0-1000
ODU
Product No:
K1CL0C-P02LCC0-1000
Manufacturer:
ODU
Description:
CONN RCPT FMALE 2P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr ODU
Color Silver
Series ODU MINI-SNAP® L
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation 0
Termination Solder Cup
Applications Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.020" ~ 0.039" (0.50mm ~ 1.00mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number K1CL0C-P
Number of Positions 2
Shell Size - Insert 00
Current Rating (Amps) 4A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C