K21F1C-P05LJG0-450S
ODU
Product No:
K21F1C-P05LJG0-450S
Manufacturer:
ODU
Description:
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr ODU
Color Silver
Series ODU MINI-SNAP® F
Package Bulk
Features Backshell, Strain Relief
Shielding -
Orientation 1
Termination Solder Cup
Applications Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.157" ~ 0.177" (4.00mm ~ 4.50mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number K21F1C-P
Number of Positions 5
Shell Size - Insert 1
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C