K224M20X7RF58L2
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
K224M20X7RF58L2
Description:
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL
Series Mono-Kap™ K
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style Straight
Capacitance 0.22 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.260" (6.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C