K30F1C-P02LJG0-2000
ODU
Product No:
K30F1C-P02LJG0-2000
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP INLINE RECEPTACLE,
User Guide
Mfr ODU
Color Silver
Series ODU MINI-SNAP® F
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Unshielded
Orientation 1
Termination Solder Cup
Applications Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.059" ~ 0.079" (1.50mm ~ 2.00mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 500V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number K30F1C-P
Number of Positions 2
Shell Size - Insert 0
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C