K392M20X7RL53H5
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
K392M20X7RL53H5
Description:
CAP CER 3900PF 500V X7R RADIAL
Series Mono-Kap™ K
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style Formed Leads
Capacitance 3900 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.299" (7.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C