K473Z15Y5VF5UL2
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
K473Z15Y5VF5UL2
Description:
CAP CER 0.047UF 50V Y5V RADIAL
Series Mono-Kap™ K
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Features -
Tolerance -20%, +80%
Lead Style Straight
Capacitance 0.047 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.157" L x 0.102" W (4.00mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max) 0.220" (5.60mm)
Operating Temperature -30°C ~ 85°C