K474Z20Y5VE5TH5
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
K474Z20Y5VE5TH5
Description:
CAP CER 0.47UF 25V Y5V RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series Mono-Kap™ K
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance -20%, +80%
Lead Style Formed Leads
Capacitance 0.47 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.299" (7.60mm)
Operating Temperature -30°C ~ 85°C