K51351520000G
Amphenol Anytek
Product No:
K51351520000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Plug, Female Sockets
Color Green
Pitch 0.200" (5.08mm)
Series K5
Package Bulk
Features Latch Lock, Retention Latches (Wire Side)
Screw Size M3
Current - UL 12 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Torque - Screw 0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Plug Wire Entry 90° and 270°
Contact Material Phosphor Bronze
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1 (Mate), 2 (Input)
Insulation Height 1.016" (25.81mm)
Termination Style Screw
Wire Strip Length 6-7mm
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number K513
Contact Tail Length -
Number of Positions 13
Positions Per Level 13 (Mate), 26 (Input)
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C