K562K15X7RF5TL2
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
K562K15X7RF5TL2
Description:
CAP CER 5600PF 50V X7R RADIAL
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Straight
Capacitance 5600 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.157" L x 0.102" W (4.00mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max) 0.220" (5.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C