KA378R33TU
onsemi
Product No:
KA378R33TU
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-220F-4L
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO220F-4L
User Guide
Mfr onsemi
PSRR -
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-4 Full Pack
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 3A
Base Product Number KA378
Protection Features Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -20°C ~ 80°C
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 3A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-220F-4L
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V