KA78L10AZTA
onsemi
Product No:
KA78L10AZTA
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-92-3
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 10V 100MA TO92-3
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 43dB (120Hz)
Series -
Package Cut Tape (CT)
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 100mA
Base Product Number KA78L10
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage Dropout (Max) -
Current - Supply (Max) 6.5 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-92-3
Current - Quiescent (Iq) 6 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V