KA78RH33RTM
onsemi
Product No:
KA78RH33RTM
Manufacturer:
onsemi
Package:
D-Pak
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 800MA TO252-3
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 55dB (120Hz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 800mA
Base Product Number KA78RH33
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 15V
Voltage Dropout (Max) 1.4V @ 800mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package D-Pak
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V