KA78T12TU
onsemi
Product No:
KA78T12TU
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-220-3
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 12V 3A TO220-3
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 67dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 3A
Base Product Number KA78T12
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage Dropout (Max) 2.5V @ 3A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-220-3
Current - Quiescent (Iq) 6 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V