KBU1002G T0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
KBU1002G T0G
Package:
KBU
Batch:
Datasheet:
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 100V 10A KBU
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tray
Diode Type Single Phase
Technology Standard
Mounting Type Through Hole
Package / Case 4-SIP, KBU
Product Status Obsolete
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package KBU
Voltage - Peak Reverse (Max) 100 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 100 V
Current - Average Rectified (Io) 10 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 10 A