
KYOCERA AVX
Product No:
KGM21AR71C474KL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.171
0.171
10
0.11875
1.1875
50
0.07125
3.5625
100
0.060135
6.0135
500
0.041154
20.577
1000
0.036414
36.414
2500
0.034827
87.0675
5000
0.031664
158.32
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KYOCERA AVX |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 0.47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.037" (0.94mm) |
| Voltage - Rated | 16V |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | X7R |