
KYOCERA AVX
Product No:
KGQ05FCG1H6R8CH
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.133
0.133
10
0.09785
0.9785
50
0.05548
2.774
100
0.045885
4.5885
500
0.032186
16.093
1000
0.026648
26.648
2500
0.024804
62.01
5000
0.022696
113.48
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KYOCERA AVX |
| Series | U |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Ultra Low ESR |
| Tolerance | ±0.25pF |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 6.8 pF |
| Applications | RF, Microwave, High Frequency |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |