KI1950530000G
Amphenol Anytek
Product No:
KI1950530000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Plug Housing for Female Sockets
Color Green
Pitch 0.200" (5.08mm)
Series KI
Package Bulk
Features Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Screw Size -
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry 180°
Contact Material -
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.413" (10.49mm)