
E-Switch
Product No:
KJD17-22213-112
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSH DPST 16A 120V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.868
10.868
10
9.79545
97.9545
25
9.38524
234.631
50
8.92373
446.1865
100
8.56463
856.463
250
8.051782
2012.9455
500
7.436372
3718.186
1000
7.179938
7179.938
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | E-Switch |
| Type | Standard |
| Series | KJD17, LAMB |
| Circuit | DPST |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Actuator Type | Square, Button, Dual |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | Off-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | IP54 - Dust Protected, Water Resistant |
| Base Product Number | KJD17 |
| Voltage Rating - AC | 120 V |
| Color - Actuator/Cap | Red, Green |
| Current Rating (Amps) | 16A (AC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 55°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 46.00mm x 22.00mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |