
E-Switch
Product No:
KJD17-22413-112
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PB DPST 16A 230V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.274
12.274
10
11.0865
110.865
25
10.55336
263.834
50
10.01965
500.9825
100
9.663875
966.3875
250
9.07098
2267.745
500
8.300245
4150.1225
1000
7.337562
7337.562
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | E-Switch |
| Type | Standard |
| Series | KJD17 |
| Circuit | DPST |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Actuator Type | Square, Button, Dual |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | Off-On |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | IP54 - Dust Protected, Water Resistant |
| Voltage Rating - AC | 230 V |
| Color - Actuator/Cap | Red, Green |
| Current Rating (Amps) | 16A (AC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 55°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 46.00mm x 22.00mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |