KK0461530000G
Amphenol Anytek
Product No:
KK0461530000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 10.16MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Plug, Male Pins
Color Green
Pitch 0.400" (10.16mm)
Series KK
Package Bulk
Features Mating Flange
Screw Size M4.5
Current - UL 55 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Torque - Screw 2.03 Nm (18.0 Lb-In)
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 1.016" (25.81mm)
Termination Style Screw - Rising Cage Clamp
Wire Strip Length 13-14mm
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number KK046
Contact Tail Length -
Number of Positions 4
Positions Per Level 4
Contact Mating Finish Gold
Operating Temperature -40°C ~ 115°C