KMC68302AG16VC
NXP USA Inc.
Product No:
KMC68302AG16VC
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
144-LQFP (20x20)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MPU M683XX 16MHZ 144LQFP
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
USB -
SATA -
Speed 16MHz
Series M683xx
Package Box
Ethernet -
Mounting Type Surface Mount
Voltage - I/O 3.3V
Core Processor M68000
Package / Case 144-LQFP
Product Status Obsolete
RAM Controllers DRAM
Co-Processors/DSP Communications; RISC CPM
Security Features -
Base Product Number KMC68
Additional Interfaces GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI
Graphics Acceleration No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)