Home / Microprocessors / KMC7448HX1267ND
KMC7448HX1267ND
NXP USA Inc.
Product No:
KMC7448HX1267ND
Package:
360-FCCBGA (25x25)
Description:
IC MPU MPC74XX 1.267GHZ 360BGA
SATA -
Speed 1.267GHz
Series MPC74xx
Package Tray
Ethernet -
Mounting Type Surface Mount
Voltage - I/O 1.5V, 1.8V, 2.5V
Core Processor PowerPC G4
Package / Case 360-BCBGA, FCCBGA
Product Status Obsolete
RAM Controllers -
Co-Processors/DSP Multimedia; SIMD
Security Features -
Base Product Number KMC74
Additional Interfaces -
Graphics Acceleration No
Operating Temperature 0°C ~ 105°C (TA)