Home / Microprocessors / KMPC8245LVV266D
KMPC8245LVV266D
NXP USA Inc.
Product No:
KMPC8245LVV266D
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
352-TBGA (35x35)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MPU MPC82XX 266MHZ 352TBGA
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
USB -
SATA -
Speed 266MHz
Series MPC82xx
Package Box
Ethernet -
Mounting Type Surface Mount
Voltage - I/O 3.3V
Core Processor PowerPC 603e
Package / Case 352-LBGA
Product Status Obsolete
RAM Controllers SDRAM
Co-Processors/DSP -
Security Features -
Base Product Number KMPC82
Additional Interfaces I²C, I²O, PCI, UART
Graphics Acceleration No
Operating Temperature 0°C ~ 105°C (TA)