Home / Microprocessors / KMPC850SRZQ50BU
KMPC850SRZQ50BU
NXP USA Inc.
Product No:
KMPC850SRZQ50BU
Package:
256-PBGA (23x23)
Description:
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
USB USB 1.x (1)
SATA -
Speed 50MHz
Series MPC8xx
Package Box
Ethernet 10Mbps (1)
Mounting Type Surface Mount
Voltage - I/O 3.3V
Core Processor MPC8xx
Package / Case 256-BBGA
Product Status Obsolete
RAM Controllers DRAM
Co-Processors/DSP Communications; CPM
Security Features -
Base Product Number KMPC85
Additional Interfaces HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
Graphics Acceleration No
Operating Temperature 0°C ~ 95°C (TA)