KMPC853TZT100A
NXP USA Inc.
Product No:
KMPC853TZT100A
Package:
256-PBGA (23x23)
Description:
IC MPU MPC8XX 100MHZ 256BGA
SATA -
Speed 100MHz
Series MPC8xx
Package Box
Ethernet 10Mbps (1)
Mounting Type Surface Mount
Voltage - I/O 3.3V
Core Processor MPC8xx
Package / Case 256-BBGA
Product Status Obsolete
RAM Controllers DRAM
Co-Processors/DSP Communications; CPM
Security Features -
Base Product Number KMPC85
Additional Interfaces HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, TDM, UART
Graphics Acceleration No
Operating Temperature 0°C ~ 95°C (TA)