Home / Microprocessors / KMPC8540PX667LB
KMPC8540PX667LB
NXP USA Inc.
Product No:
KMPC8540PX667LB
Package:
783-FCPBGA (29x29)
Description:
IC MPU MPC85XX 667MHZ 783FCPBGA
SATA -
Speed 667MHz
Series MPC85xx
Package Tray
Ethernet 10/100Mbps (1), 10/100/1000Mbps (2)
Mounting Type Surface Mount
Voltage - I/O 2.5V, 3.3V
Core Processor PowerPC e500
Package / Case 783-BFBGA, FCBGA
Product Status Obsolete
RAM Controllers DDR, SDRAM
Co-Processors/DSP -
Security Features -
Base Product Number KMPC85
Additional Interfaces DUART, I²C, PCI, RapidIO
Graphics Acceleration No
Operating Temperature 0°C ~ 105°C (TA)