KMPC862TCVR80B
NXP USA Inc.
Product No:
KMPC862TCVR80B
Package:
357-PBGA (25x25)
Description:
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA
SATA -
Speed 80MHz
Series MPC8xx
Package Box
Ethernet 10Mbps (4), 10/100Mbps (1)
Mounting Type Surface Mount
Voltage - I/O 3.3V
Core Processor MPC8xx
Package / Case 357-BBGA
Product Status Obsolete
RAM Controllers DRAM
Co-Processors/DSP Communications; CPM
Security Features -
Base Product Number KMPC86
Additional Interfaces HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Graphics Acceleration No
Operating Temperature -40°C ~ 115°C (TA)