
onsemi
Product No:
KSA940TU
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
TRANS PNP 150V 1.5A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.779
0.779
10
0.68305
6.8305
100
0.523355
52.3355
500
0.413744
206.872
1000
0.33099
330.99
2000
0.299962
599.924
5000
0.279272
1396.36
10000
0.268926
2689.26
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Power - Max | 1.5 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | PNP |
| Base Product Number | KSA940 |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 4MHz |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.5V @ 50mA, 500mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1.5 A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 500mA, 10V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 150 V |