
onsemi
Product No:
KSB1366GTU
Manufacturer:
Package:
TO-220F-3
Batch:
-
Description:
TRANS PNP 60V 3A TO220F-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0165
1.0165
10
0.90915
9.0915
100
0.708795
70.8795
500
0.585561
292.7805
1000
0.462289
462.289
2000
0.431471
862.942
5000
0.409896
2049.48
10000
0.394488
3944.88
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Power - Max | 2 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | PNP |
| Base Product Number | KSB1366 |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 9MHz |
| Supplier Device Package | TO-220F-3 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 200mA, 2A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3 A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 150 @ 500mA, 5V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60 V |