
onsemi
Product No:
KSC5603DTU
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
TRANS NPN 800V 3A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.539
1.539
10
1.37655
13.7655
100
1.07293
107.293
500
0.886369
443.1845
1000
0.69976
699.76
2000
0.653116
1306.232
5000
0.620454
3102.27
10000
0.597132
5971.32
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Power - Max | 100 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Base Product Number | KSC5603 |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 5MHz |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2.5V @ 200µA, 1A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3 A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 20 @ 400mA, 3V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 800 V |