
onsemi
Product No:
KSD363YTU
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
TRANS NPN 120V 6A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.893
0.893
10
0.8018
8.018
100
0.625195
62.5195
500
0.516477
258.2385
1000
0.40774
407.74
2000
0.38056
761.12
5000
0.361532
1807.66
10000
0.347938
3479.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Power - Max | 40 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Base Product Number | KSD363 |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 10MHz |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 100mA, 1A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 6 A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 120 @ 1A, 5V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 120 V |