
onsemi
Product No:
KSD560RTSTU
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
TRANS NPN DARL 100V 5A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.95
0.95
10
0.8474
8.474
100
0.660535
66.0535
500
0.545642
272.821
1000
0.430768
430.768
2000
0.40205
804.1
5000
0.381948
1909.74
10000
0.367593
3675.93
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Power - Max | 1.5 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN - Darlington |
| Base Product Number | KSD560 |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | - |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.5V @ 3mA, 3A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 5 A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 2000 @ 3A, 2V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 100 V |