
onsemi
Product No:
KSP42BU
Manufacturer:
Package:
TO-92-3
Batch:
-
Description:
TRANS NPN 300V 0.5A TO92-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3705
0.3705
10
0.2736
2.736
100
0.154755
15.4755
500
0.102467
51.2335
1000
0.078565
78.565
2000
0.068314
136.628
5000
0.061484
307.42
10000
0.054654
546.54
50000
0.045429
2271.45
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Power - Max | 625 mW |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Base Product Number | KSP42 |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 50MHz |
| Supplier Device Package | TO-92-3 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 2mA, 20mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500 mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 30mA, 10V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 300 V |