
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
KUMP-11D18-24
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 24V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
23.484
23.484
10
22.31455
223.1455
25
21.13978
528.4945
50
19.9652
998.26
100
18.79081
1879.081
250
17.61642
4404.105
500
16.441992
8220.996
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Series | KUMP |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 51 mA |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Mounting Type | Socketable |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class B |
| Coil Resistance | 472 Ohms |
| Contact Material | Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
| Switching Voltage | 277VAC - Max |
| Termination Style | Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Base Product Number | KUMP-11 |
| Must Operate Voltage | 18 VDC |
| Must Release Voltage | - |
| Operating Temperature | -45°C ~ 70°C |
| Contact Rating (Current) | 15 A |