KV1150530000G
Amphenol Anytek
Product No:
KV1150530000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK HOUSING 11POS 5.08MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Housing for Female Sockets
Color Green
Pitch 0.200" (5.08mm)
Series KV
Package Bulk
Features Locking Ramp
Screw Size -
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry 180°
Contact Material -
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.417" (10.60mm)
Termination Style Crimp
Wire Strip Length -
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number KV11
Contact Tail Length -
Number of Positions 11
Positions Per Level 11
Contact Mating Finish -
Operating Temperature -40°C ~ 115°C