KXG200VB47RM12X20LL
Chemi-Con
Product No:
KXG200VB47RM12X20LL
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 390 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 975 mA @ 100 kHz