KXG250VB68RM16X20LL
Chemi-Con
Product No:
KXG250VB68RM16X20LL
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 68 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 520 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.3 A @ 100 kHz