
Curtis Industries
Product No:
L-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 2CIRC 1.16"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
19.7885
19.7885
10
18.9981
189.981
25
18.33842
458.4605
50
17.67874
883.937
100
17.15111
1715.111
250
16.821232
4205.308
500
16.491411
8245.7055
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 1.160" (29.46mm) |
| Series | L |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 1 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 2 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 100A |
| Material - Insulation | Phenol Formaldehyde (Phenolic) |
| Operating Temperature | 150°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 4 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-1 |