
Ohmite
Product No:
L100J250E
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 100W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.9055
14.9055
10
13.54795
135.4795
25
12.19344
304.836
50
10.49978
524.989
100
9.653045
965.3045
250
9.145004
2286.251
500
8.806291
4403.1455
1000
8.399843
8399.843
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | 270 |
| Package | Bulk |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | Solder Lugs |
| Resistance | 250 Ohms |
| Composition | Wirewound |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 100W |
| Package / Case | Radial, Tubular |
| Product Status | Active |
| Mounting Feature | Brackets (not included) |
| Size / Dimension | 0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm) |
| Coating, Housing Type | Vitreous Enamel Coated |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 350°C |
| Temperature Coefficient | ±260ppm/°C |